SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ ATAMA BAŞVURUSU

AÇIKLAMA   30.03.2020

SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ ATAMA BAŞVURUSU

18 bin sözleşmeli personel (200 fizyoterapist) alımına ilişkin olarak; Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca 23/3/2020 tarihli basın açıklamasında üniversiteden geçişe müsaade edilmeyeceği ve özel sektörden istifa edenlerin de alınmayacağını belirtmiştir.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 27/03/2020 tarihli yazısında ise “..3ay boyunca, kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli bulunan/çalışmakta olan hiçbir sağlık personelinin ikinci bir duyuruya kadar görevlerinden/işlerinden ayrılmasına izin verilmemesi kararlaştırılmıştır.” Şeklinde karar alındığı bildirilmiştir.

Sağlık Bakanlığı KPSS 2020/5 TERCİH KILAVUZU incelendiğinde; “T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ POZİSYONLARI AÇIKLAMALAR VE UYARILAR” başlığı altında Sağlık Bakanlığı ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında (üniversite hastaneleri dahil) daha önceden kadrolu ya da sözleşmeli personel olarak yerleşen ve çalışanlara , istifa edenlere ya da görevden uzaklaştırılanlarla ilgili kısıtlamalar olduğu ancak özel sektörde çalışan ya da istifa edenlere ilişkin net bir kısıtlamanın bulunmadığı görülmektedir.

Bu kapsamda Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 27/03/2020 tarihli yazısının salgını ile mücadele kapsamında sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği amacıyla yazıldığı, atama başvurusuna engel olmadığı, ÖSYM tercih kılavuzunda özel sektörde çalışan ya da istifa edenlere yönelik net bir kısıtlama bulunmadığından, atama konusunda nihai kararın Sağlık Bakanlığına ait olacağın ve süreçte farklı kararların da alınabileceği da göz önünde bulundurularak, kılavuzda belirtilen diğer şartları taşıyan özel sektör çalışanlarının atama başvurusunda bulunabileceği görüşündeyim .

İZİN HAKKINDA

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 27/03/2020 tarihli yazısında ise “..3ay boyunca, kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli bulunan/çalışmakta olan hiçbir sağlık personelinin ikinci bir duyuruya kadar görevlerinden/işlerinden ayrılmasına izin verilmemesi kararlaştırılmıştır.” Şeklinde karar alındığı bildirilmiştir.

Bu kapsamda ücretli ya da ücretsiz izne ayrılan personeli, özel sektör işvereni işe başlatılmak zorunda mıdır? Yıllık ücretli izin ya da işçi tarafından da taraflarca kabul edilen ücretsiz izin, fesih ya da istifa anlamına gelmediği için zaruret bulunmadığı durumda işe başlatılması gerekmeyeceği görüşündeyim.

Av.Yasin TOPRAK

TÜRKİYE FİZYOTERAPİSTLER DERNEĞİ

Kanser Haftası Etkinliği 1-7 Nisan 2023

 30 Mart 2023 Perşembe

Gazi Üniversitesi ile Türkiye Fizyoterapistler Derneği Onkolojik Rehabilitasyon ve Palyatif Bakim Çalışma Grubu Ortak Etkinliği

Devamı

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Deprem Bölgesinde

 26 Şubat 2023 Pazar

Türkiye Fizyoterapistler Derneği 6 Şubat tarihli ülkemizde meydana gelen deprem neticesinde on binlerce fizik tedaviye ihtiyaç duyan yaşlı, çocuk ve yetişkin hastaların fizyoterapi hizmetlerine yerinde ve zamanında ulaşabilmeleri için depremin ilk gününden itibaren sahaya inen her türlü desteği sunan MÜSİAD derneği Ile birlikte işbirliği yaparak sahaya fizyoterapist göndermektedir.

Devamı

İnovasyona Dev Yatırım

 10 Ekim 2022 Pazartesi

İnovasyon

Devamı

2022 YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

 17 Ağustos 2022 Çarşamba

Üniversitelerimizin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakülteleri/ Bölümlerine yerleşen tüm genç arkadaşlarımızı kutluyoruz.

Devamı

2022 Üniversite Adaylarına

 26 Temmuz 2022 Salı

4 yıllık bir eğitim sonunda FİZYOTERAPİST olmayı tercih edecek arkadaşlarımız için kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Devamı

Nadir Hastalıklar 2022 Konferansındayız

 2 Temmuz 2022 Cumartesi

Türkiye Fizyoterapistler Derneği İstanbul İl Temsilciliği olarak Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde ANKA ekibinin düzenlediği Nadir Hastalıklar Konferansındayız.

Devamı

İstanbul'da fizyoterapistler buluşması daha

 27 Haziran 2022 Pazartesi

TFD İstanbul İl Temsilciliği olarak düzenlediğimiz boğaz gezimizde meslektaşlarımızda birarada olmak ve İstanbul Boğazının eşsiz güzelliklerini seyretmek guzeldi.

Devamı

TFD İstanbul İftar 18 Nisan

 18 Nisan 2022 Pazartesi

"Sağlığa Dokunan Eller" Fizyoterapistler TFD İstanbul İftarında Buluştular

Devamı

TFD İstanbul Öğrenci Buluşmaları: Okan Üniversitesi

 12 Nisan 2022 Salı

TFD İstanbul Üniversite Öğrenci Buluşmaları Konferansı için Okan Üniversitesi'ndeyiz

Devamı

8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü

 8 Nisan 2022 Cuma

Tüm meslektaşlarımız ve öğrencilerimizin 8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü Kutluyor, önümüzdeki 50 yılda mesleğimizin deneyimlerin ışığı ve gençlerin vizyonu ile yükselmesini diliyoruz.

Devamı

TFD İzmir İftar 8 Nisan

 8 Nisan 2022 Cuma
Devamı

Canlı Yayın: Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Tele-rehabilitasyon

 12 Şubat 2022 Cumartesi

Canlı yayın: Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Tele-rehabilitasyon

Devamı

COVID-19 ENFEKSİYONUNDA AKUT VE POST-AKUT FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON

 10 Nisan 2021 Cumartesi

"COVID-19 ENFEKSİYONUNDA AKUT VE POST-AKUT FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON" adlı derlemeye ulaşmak için tıklayınız

Devamı

Videolar

 10 Nisan 2020 Cuma
Devamı

Sevgili Üniversite Adayları

 10 Nisan 2020 Cuma
Devamı