Fizyoterapistlerin Pilates Egzersizlerini Uygulaması Hakkında Sağlık Bakanlığı'ndan Duyuru

Değerli Meslektaşlarımız

Uzun süredir uğraştığımız ve pek çok meslektaşımızı resmi yollarla da rahatsız eden, hatta özel merkezlerinin kapatılmasına kadar giden bir konuda sevindirici bir sonuca ulaşılmıştır.

Bildiğiniz gibi PİLATES EGZERSİZLERİ T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Türkiye Cimnastik Federasyonu tarafından bir spor branşı olarak ilan edilerek, uygulamaları bu federasyon çatısı altında düzenlenen kursların alınması şartına bağlanmış; bu kurslara bırakın sağlık çalışanı olmayı lise mezunu olmak yeterlidir şartı ile isteyen herkes alınmıştır. Bu iki aşamalı kursu alan herkese de Pilates Merkezi açma yetkisi tanınmıştır. Pilates Merkezlerinde sağlıklı bireylerin dışında pekçok hastalığa sahip kişiler hatta gebelerde başvurmuş ve bu kişiler tarafından da pilates uygulamaları ciddi sağlık sorunu oluşturmuştur.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği olarak, 1219 sayılı kanun gereği fizyoterapistlerin mevzuatı da hatırlatılarak T.C. Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler ve hazırlanan bir yazı ile bu durum açıklanarak görüş istenmiştir.

Gerçekleştirilen yazışmalar sonucunda Sağlık Bakanlığı görüş yazısı tarafımıza ulaşmıştır.

  1. Fizyoterapistler sağlıklı ve hasta bireylere mesleklerinin gereği olan tüm uygulamaları (diplomaları dışında bir belgeye ihtiyaç olmaksızın) gerçekleştirirler.
  2. Pilates egzersizleri fizyoterapistler tarafından T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı kursları almaksızın uygulanır.
  3. Özellikle Bağımsız Özel Çalışan Fizyoterapistler, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Pilates egzersizleri ve bu uygulamayı gerçekleştirirken gerekli ekipmanları kullanabilirler.
  4. Yetkin olmayan kişiler tarafından pilates egzersizlerinin uygulanmasının pekçok komplikasyona yol açacak olması sebebiyle lisans eğitimi olmayan ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek kişilerin pilates egzersizleri yaptırmaları uygun görülmemektedir.

Sağlığın korunması, sürdürülmesi ile hastalıkların tedavisinde Fizyoterapistlik diplomasının bize verdiği yetkinlik çerçevesinde TFD olarak kaliteli fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti savunucusu olmaya devam edeceğimizi belirtir, PİLATES Egzersiz Yönteminin ve Gerekli Ekipmanlarının Fizyoterapistler Tarafından FTR Hizmetlerinde Kullanım Yetkisinin altını çizen Sağlık Bakanlığına teşekkür ederiz.

TFD Yönetim Kurulu

Yazi 1
yazi 2

Kanser Haftası Etkinliği 1-7 Nisan 2023

 30 Mart 2023 Perşembe

Gazi Üniversitesi ile Türkiye Fizyoterapistler Derneği Onkolojik Rehabilitasyon ve Palyatif Bakim Çalışma Grubu Ortak Etkinliği

Devamı

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Deprem Bölgesinde

 26 Şubat 2023 Pazar

Türkiye Fizyoterapistler Derneği 6 Şubat tarihli ülkemizde meydana gelen deprem neticesinde on binlerce fizik tedaviye ihtiyaç duyan yaşlı, çocuk ve yetişkin hastaların fizyoterapi hizmetlerine yerinde ve zamanında ulaşabilmeleri için depremin ilk gününden itibaren sahaya inen her türlü desteği sunan MÜSİAD derneği Ile birlikte işbirliği yaparak sahaya fizyoterapist göndermektedir.

Devamı

İnovasyona Dev Yatırım

 10 Ekim 2022 Pazartesi

İnovasyon

Devamı

2022 YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

 17 Ağustos 2022 Çarşamba

Üniversitelerimizin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakülteleri/ Bölümlerine yerleşen tüm genç arkadaşlarımızı kutluyoruz.

Devamı

2022 Üniversite Adaylarına

 26 Temmuz 2022 Salı

4 yıllık bir eğitim sonunda FİZYOTERAPİST olmayı tercih edecek arkadaşlarımız için kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Devamı

Nadir Hastalıklar 2022 Konferansındayız

 2 Temmuz 2022 Cumartesi

Türkiye Fizyoterapistler Derneği İstanbul İl Temsilciliği olarak Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde ANKA ekibinin düzenlediği Nadir Hastalıklar Konferansındayız.

Devamı

İstanbul'da fizyoterapistler buluşması daha

 27 Haziran 2022 Pazartesi

TFD İstanbul İl Temsilciliği olarak düzenlediğimiz boğaz gezimizde meslektaşlarımızda birarada olmak ve İstanbul Boğazının eşsiz güzelliklerini seyretmek guzeldi.

Devamı

TFD İstanbul İftar 18 Nisan

 18 Nisan 2022 Pazartesi

"Sağlığa Dokunan Eller" Fizyoterapistler TFD İstanbul İftarında Buluştular

Devamı

TFD İstanbul Öğrenci Buluşmaları: Okan Üniversitesi

 12 Nisan 2022 Salı

TFD İstanbul Üniversite Öğrenci Buluşmaları Konferansı için Okan Üniversitesi'ndeyiz

Devamı

8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü

 8 Nisan 2022 Cuma

Tüm meslektaşlarımız ve öğrencilerimizin 8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü Kutluyor, önümüzdeki 50 yılda mesleğimizin deneyimlerin ışığı ve gençlerin vizyonu ile yükselmesini diliyoruz.

Devamı

TFD İzmir İftar 8 Nisan

 8 Nisan 2022 Cuma
Devamı

Canlı Yayın: Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Tele-rehabilitasyon

 12 Şubat 2022 Cumartesi

Canlı yayın: Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Tele-rehabilitasyon

Devamı

COVID-19 ENFEKSİYONUNDA AKUT VE POST-AKUT FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON

 10 Nisan 2021 Cumartesi

"COVID-19 ENFEKSİYONUNDA AKUT VE POST-AKUT FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON" adlı derlemeye ulaşmak için tıklayınız

Devamı

Videolar

 10 Nisan 2020 Cuma
Devamı

Sevgili Üniversite Adayları

 10 Nisan 2020 Cuma
Devamı